Möt kommunikatören som vill göra skillnad på riktigt

26 augusti 2022

När vi besöker Gqeberha, miljonstaden i Östra Kapprovinsen i Sydafrika, är det varmt och soligt. Vi är där för att hälsa på vår samarbetsorganisation YMCA Sydafrika. Tillsammans bedriver vi det gemensamma projektet Youth Justice.

I Gqeberha möter vi upp Fion Mfenqa som arbetar som PR- och kommunikationsansvarig på Nelson Mandela Bay YMCA. Vi pratar om de utmaningar många sydafrikanska barn och unga möter i sin vardag och Fion berättar om sitt kommunikationsarbete. Framför allt pratar vi om hennes förenings framgångsrika kampanj New Shoes Campaign som har lyst upp hundratals barns vardag genom att ersätta gamla, trasiga skolskor med nya.

Fion, vill du berätta lite om dig själv?

– Jag är 23 och studerar public relations på Nelson Mandela University. Jag kommer att bli klar med min examen om ett par veckor.

New Shoes Campaign snappades upp av sydafrikanska medier och nådde oss i Sverige innan vår avresa till Sydafrika, bland annat för att den uppmärksammades av World YMCA. När vi frågar Fion vad hon gjorde för att åstadkomma denna spridning är hon ödmjuk.

– Hur kommunicerade jag om skokampanjen? Jag använde bara sociala medier, skrev ett par artiklar till lokala tidningar som PE Express. Vi tog bilder och publicerade dem i våra kanaler.

Men vi känner att det finns något mer bakom kampanjens framgång. Förutom att den var aktuell och relevant för barn och unga lyckades Nelson Mandela Bay YMCA även nå ut med sitt goda arbete till en stor publik. Det är något som många YMCA-föreningar kämpar med.

– Jag tänkte inte riktigt att gamla skor bredvid nya skulle vara så slående. Skor till skolan kan verka så betydelselöst. Det är inget som vi brukar tänka på. Men när du ser hur överväldigade barnen blir när de får nya skor inser du hur viktigt det är för dem. Vi visste att behovet fanns men vi trodde inte riktigt att vi kunde förmedla den insikten till andra. Men det gick bra, det gjorde en stor inverkan på människor som nåddes av kampanjen.

Syftet med New Shoes Campaign var att erbjuda skolskor till barn som lever i socioekonomiskt utsatta områden. Kampanjen bedrevs delvis av deltagare i Nelson Mandela Bay YMCAs Youth Justice-projekt, det vill säga unga som själva kommer från en socioekonomiskt utsatt bakgrund, riskerar att hamna i eller är på väg ut ur kriminalitet. På så sätt blev själva genomförandet av kampanjen också ett tillfälle för unga att lära sig ta ansvar.

Vi frågar Fion om hon tror att sättet hon kommunicerade kampanjen på hade en inverkan på dess resultat.

– Ja, det tror jag. Vi förväntade oss inte riktigt att folk skulle komma fram och donera sina ryggsäckar och sånt, men det hände. Artiklarna och inläggen på sociala medier inspirerade dem, antar jag, att göra det lilla extra och donera. Pandemin har haft en mycket negativ inverkan på många människor och därför kunde många också sympatisera med hur viktigt det är att barn får tillgång till grundläggande förnödenheter.

Hur tycker du en civilsamhällesorganisation som YMCA eller KFUM borde driva sina sociala medier och kommunicera sitt arbete?

– Jag tycker att en organisation borde visa allt de gör. Ja, till och med det du kanske inte tror är viktigt. Visa inte bara upp projekt, visa de inblandade personerna, barnen men också den roliga aspekten av arbetet. Det behöver inte vara för seriöst. Visa upp andra delar av din verksamheten.

Inte bara visa det uppenbara. Ett insiktsfullt och enkelt svar. Det tar vi med oss.

– Till en början ville jag jobba på ett privat företag. Men ärligt talat har arbetet med YMCA öppnat mina ögon. Jag bor här i Gqeberha och jag visste att det fanns människor som kämpar, men att faktiskt se det är annorlunda. Det låter klyschigt, men jag vill göra skillnad på ett mänskligt plan.