Sänkt straffbarhetsålder kräver stärkt förebyggande arbete
14 augusti 2026
Igår togs beslutet att sänka straffbarhetsåldern till 14 år för allvarliga brott. KFUM Sverige menar att en sänkt straffbarhetsålder måste följas av ökade insatser för att förebygga att barn och unga hamnar i kriminalitet.
Den aktuella debatten om en sänkt straffbarhetsålder visar hur komplex frågan om barn och ungas brottslighet är. Igår tog den extrainkallade riksdagen ett beslut om att sänka straffbarhetsåldern till 14 år för allvarliga brott under en begränsad period. Oavsett hur lagstiftningen utvecklas framöver så behöver samhället fokusera på det som långsiktigt skapar trygghet och minskar risken för att barn och unga hamnar i kriminalitet.
KFUM Sverige menar att förebyggande insatser, trygga mötesplatser och positiva nätverk är avgörande för att ge barn och unga förutsättningar att välja en annan väg. Det handlar om att förstå och bemöta de bakomliggande orsaker som kan öka risken för att unga hamnar i kriminalitet. Samtidigt handlar det också om att ge barn och unga möjlighet att själva vara delaktiga i lösningarna. Det är utgångspunkten för KFUMs arbete inom projektet Youth Justice Sverige, där barn och unga ges möjlighet att stärka sin motståndskraft, utveckla kunskap och samverka med andra unga och skyldighetsbärare för att skapa långsiktiga, hållbara lösningar.
Erfarenhet, forskning och många aktörers arbete visar att tidiga insatser och stöd över tid till barn och unga är centrala delar i ett hållbart brottsförebyggande arbete. Tidigare arbete i KFUM Sveriges internationella partnersamarbeten visar också på vikten av ett hållbart och rättighetsbaserat förhållningssätt i frågor som rör barn och unga i risk för kriminalitet och i konflikt med lagen.
I en tid då frågan om unga lagöverträdare väcker starka känslor vill vi påminna om vikten av att beslut som rör barn och unga ska utgå från deras rättigheter, bästa tillgängliga kunskap och ett långsiktigt perspektiv. Vår övertygelse är fortsatt att ett tryggare samhälle byggs genom att investera i barn och ungas framtid, delaktighet och möjligheter.
När samhället nu tar ett större straffrättsligt ansvar för barn och unga som begår allvarliga brott måste det också ta ett större ansvar för att förhindra att barn och unga hamnar där från början.





