Sankt Georgsdagen och Scouterna
23 april 2025
Den 23 april varje år firar scouter över hela världen Sankt Georgsdagen. Göran, Giorgio, Juri, Jorge, Jerzy, Jordi… Kärt barn har många namn men helt fantastiskt är att Sankt Georg förenar så många scouter i hela världen. Den 23 april firar Scouterna Sankt Georgsdagen.
KFUM Sverige har många medlemsföreningar som är scoutkårer. Därför vill vi i dag berätta lite om Sankt Georgsdagen som handlar om att se ett problem och göra sitt bästa för att förändra situationen.
Berättelsen
Berättelsen om riddaren Georg handlar om killen som genom sitt mod räddar en by från en fruktansvärd drake. Riddaren red ut ensam för att besegra odjuret och rädda staden.
Det är en berättelse om mod, ja – men om vi lyssnar noga, så kan vi höra något mer. För ingen är en riddare helt ensam.
Kanske var det smeden som smidde svärdet, eller stallpojken som sadlade hästen. Möjligen var det någon som tände en fackla så att mörkret inte skulle vara så skrämmande. Eller så var det folket i staden, som vågade tro att förändring var möjlig. Och precis så är det i scouterna.
Ingen av oss behöver bära allting själv. Vi är här för varandra. Om en av oss kämpar, står vi vid deras sida.
När en av oss tvekar, är vi där för att ge styrka. Så när vi möter våra egna ”drakar” – rädslor, utmaningar eller svårigheter – så vet vi att vi aldrig står ensamma.
Sankt Georg påminner oss om att mod inte bara handlar om att vara stark, utan om att våga tro på varandra. Att vi tillsammans gör skillnad. För tillsammans kan vi besegra vilken drake som helst.
