Förmiddag
Idag träffades vi på YMCAs världskontor där vi först fick en rundtur i lokalen och den hala terrassen med fantastisk utsikt.
Generalsekreterare Carlos Sanvee och Kathleen Elsig, direktör för globala partnerskap, hade ett genomdrag om världsläget inom YMCA och hur de jobbar med Vision 2030 samt de utmaningar de står inför med tanke på världsläget. De svarade också så gott de kunde på våra frågor vi hade med oss. Några frågor tar de med sig vidare till sitt team och styrelse, och vissa frågor tar vi med oss till världsrådsmötet i Toronto, Kanada, i sommar.
Eftermiddag och kväll
Eftermiddagen träffades vi nordiska rörelser från Sverige, Norge, Danmark och Finland för att uppdatera varandra på vad som hänt på hemmafronten. Island hade tyvärr fått förhinder att delta.
Flera av oss har nyligen antagit en ny strategi och utvecklat verksamheten med nya spännande program. Vi pratade bl.a. om ungas inflytande, vårt varumärke och möjligheten för alla att delta på världsnivå.
Dagen avslutades med samkväm på en ostrestaurang. Smält ost, riven ost, Ostfondue, ja allt man kan tänka sig med ost. Och därefter en väl behövlig promenad genom Geneve efter många och långa sittande möten.