KFUM stöttar Otto Drakenberg
06 februari 2023
KFUM Sverige anser att flera måste våga agera som Svenska fäktförbundets ordförande Otto Drakenberg som tystades av högljudda protester när han ville diskutera HBTQ- och kvinnors rättigheter på Internationella Fäktförbundets kongress, inför Saudiarabiens värdskap för VM 2024.
KFUM Sverige har bland annat aktivt drivit frågan kring inkludering för att säkerställa hbtq-personers rättigheter inom ett av våra världsförbund (YMCA) som innefattar ca 120 länder. En komplex process som resulterade i ett tydligt och världsomfattande ställningstagande.
– Vi vet att det kan vara komplext att driva dessa frågor i en internationell miljö. Men vi vet också att det går att förändra och att det är viktigt. Kanske inte minst är det just där det möts av starkast motstånd som det behövs som mest, säger Alexander Clemenson, generalsekreterare i KFUM Sverige.
KFUM har många unga som i dag tränar fäktning i KFUMs föreningar och ser Drakenbergs agerande helt i linje med vikten av att alla ska vara välkomna och få en plats. Det är även en påminnelse om hur viktigt det demokratiska rummet är, det vill säga att alla får möjlighet att yttra sig. Något som borde vara en självklarhet.
Trygga mötesplatser
Vi är av den fasta övertygelsen att alla mötesplatser, oavsett inom idrott eller annan verksamhet, ska vara fria från diskriminering, kränkningar, trakasserier och övergrepp. Det krävs mod för att vägra tiga när situationen är upplagd för att bli tystad och osynliggjord i det offentliga rummet.
– En förutsättning för någon att kunna utvecklas är att de känner sig trygga i den miljö där de utövar sin sport. Detta oavsett om de befinner sig i träningslokalen eller någon annanstans ute i världen, fortsätter Clemenson.

