Distriktsrådet 2026 – tillsammans gör vi KFUM starkare
30 oktober 2026
När representanter från KFUM Sveriges fyra distrikt samlades för årets distriktsråd stod erfarenhetsutbyte, föreningsutveckling och framtidstro i centrum. Helgen bjöd på inspirerande exempel från hela landet – och en gemensam vilja att fortsätta utveckla KFUM-rörelsen.
Kraften finns nära föreningarna
Under distriktsrådet delade Distrikt Mitt, Norr, Syd och Öst med sig av sina lägesbilder och berättade om det arbete som pågår runt om i landet. Det handlade bland annat om verksamhetsutveckling, utbildningar, internationella möjligheter och stöd till medlemsföreningar.
I Distrikt Mitt har en ny treårig verksamhetsutvecklingsplan gett styrelsen tydligare riktning. Distrikt Norr fortsätter jobba aktivt för att möjliggöra utbildningar, resor och internationella sammanhang för ledare. I Syd lyftes exempelvis kommunikationsstöd och hjälp med projektansökningar som sätt att stötta föreningar. Distrikt Öst berättade bland annat om nya föreningar och värdet av mötesplatser där unga från olika verksamheter kan mötas.
En gemensam spaning är att det ofta är de personliga mötena som gör störst skillnad.

Representanter från samtliga distrikt på plats i Stockholm för årets distriktsråd.
Vi lär av varandra – och blickar framåt
Samtalen präglades av öppenhet, nyfikenhet och en vilja att dela både framgångar och utmaningar. Deltagarna diskuterade bland annat hur distrikten kan skapa långsiktiga förutsättningar för sitt utvecklingsarbete och hur fler unga och ledare kan få ta del av KFUMs möjligheter.
Det blev en helg som visade på den stora kraft och kompetens som finns inom KFUM. Med olika förutsättningar, men med en gemensam riktning, fortsätter distrikten och KFUM Sverige att hitta sätt att stötta föreningarna och skapa ännu bättre möjligheter för unga att engagera sig, utvecklas och göra skillnad.






