KFUM Örebro Basket bygger verksamhet från grunden

”Sten för sten. Alla bitar måste på rätt plats och de måste läggas i rätt ordning. Så är tankarna i KFUM Örebro Basket när de försöker bygga Sveriges bästa idrottsförening. – Vi vill vara Sveriges bästa idrottsförening. Citatet är visionen för KFUM Örebro Basket och det uttalas av klubbens ordförande Kristin Stenman. En sådan vision är givetvis inte lätt att uppnå, och det krävs år av hårt arbete för att ens komma i närheten. Men faktum är att KFUM Örebro kommit en bit på väg, det blir tydligt när vi träffar Kristin Stenman och klubbens sportchef Andrew Pleick över en gemensam lunch. Det blir ett samtal om hur man bygger en förening med en stark organisation där det primära målet är att utveckla individen och det kollektiva resultatet får komma tids nog. – Ungomarna är målet, basketen är bara medlet, säger Andrew Pleick.”
http://www.lundgrens.com/foreningsresan–kfum-orebro-basket-bygger-verksamhet-fran-grunden-n-7.aspx